تکنولوژی 3D چیست؟

تکنولوژی 3D چیست؟

صفحه اصلی

تکنولوژی 3D چیست؟ | معرفی بهترین تلویزیون های 3D

تکنولوژی 3D چیست؟

تکنولوژی 3D چیست؟

 

در این پست که در مهر ماه 1395 برروزرسانی شده است سعی در معرفی بهترین تلویزیون سه بعدی(3D) و توضیح کامل سه بعدی و انواع تلویزیون های سه بعدی را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

چند سال پیش تولید کنند های تلویزیون از فناورری 3D یا سه بعدی رونمایی کردند و از ان به عنوان “تغییر بزرگ بعدی” یاد کردنداما هم اکنون از این تکنولوژی به عنوان یک چیز پا افتاده، یاد می شود.

فقط شرکت vizioبه طور کامل از تکنولوژی سه بعدی درساخت تلویزیون ها استفاده می کندو بسیاری ازشرکت ها ی تولید کننده ی تلویزیون ،در تلویزیون های مدل بالا خود از سه بعدی استفاده می کنند.

 

یک تلویزیون سه بعدی(3D) از دو نوع 3D فعال و 3D غیرفعال استفاده میکند.و اکثرمردم 3Dغیر فعال را به 3D  فعال ترجیح می دهند.

حتی اگر کیفیت تلویزیون های سه بعدی غیر فعال به نصف کاهش پیدا کندباز هم مردم این مدل را بیشتر ترجیح می دهندچون عینک این تلویزیون ها ارزانتر می باشد وهمچنین تداخل تصویر کمتری در ان به وجود می اید.

 

همه تصاویر 3D،از جمله عکس هایی که ما با چشم می بینیم برروی یک قاعده کلی کار می کنند و ان هم این است چشم چپ و راست ما تصاویر را متفاوت از یکدیگر می بینند و مغز ما به طور خوکار  تصاویر را در داخل خود سه بعدی می سازد.

 

تکنولوژی 3D چیست؟

سه بعدی غیر فعال

+   ارزان بودن عینک
+   راحت تر برای چشم (سرگیجه کمتر)
–    رزولیشن ان نصف شده است

(نیمی از رزولوشن عمودی): 1920×540

 

تکنولوژی 3D چیست؟

سه بعدی فعال

+  کیفیت تصویربسیار عالی :1920×1080
–   گران بودن عینک
–   تداخل عکس زیاد است

 

تکنولوژی 3D چیست؟

تصاویر در زندگی واقعی

 

وفتی ما در زندگی واقعی یک شیء را می بینیم ما ان را سه بعدی می بینیم چرا که چشم چپ و راست ما ان را از دیدگاه های مختلف می بیند

 

تنها 3 اینچ اختلاف برا ی یک تصویر کافی است که ما این تصاویر را متفاوت از هم ببینیم و ان وقت است که مغز ما ان تصاویر را سه بعدی می بیند

 

چشم چپ ما سمت چپ را به مانند یک مکعب می بیند و چشم راست سمت راست را بدون هیچ تغییری می بیند وتفاوت ها را با هم تطبیق می دهد ویک 3Dغیر فعال می سازد و باعث می شود که ما تصویر را به صورت سه بعدی(3D)ببینیم.

سه بعدی  فعال یا Acttive 3D

 

در این تکنولوژی دو تصویر متنوع برای چشم راست و چپ پخش می شود ولی آنچه تصاویر مربوط به چشم چپ و راست را از هم جدا می کند، عینک Active Shutter است.

این عینک در هر لحظه جلوی دید یکی از چشم ها را می گیرد تا تصویر مربوط به چشم دیگر، پخش و دیده شود.

زمانی که این تصاویر با سرعت با یکدیگر ترکیب می شوند، تصویری می سازند که بیننده می تواند در آن، تصویر را به صورت سه بعدی ببیند.

در سال‌های اخیر متخصصان راه های گوناگونی  برای دیدن تصاویر سه بعدی علاوه بر عینک‌های Passiveطراحی کرده‌اند. در این روش نیاز به استفاده از عینک‌های مخصوص هست ولی لنز این دوربین‌ها رنگ یا فیلتر خاصی ندارد.دستور العمل کار این عینک‌ ها بدین گونه استکه در کمی دیدن تصاویر را به تاخیر بندازد .

این عینک‌ها از صفحات کوچک ال سی دی LCD برای ایجاد تصاویر 3D استفاده می‌کنند.

همه ی اجزاء عینک  دارای حسگرهای فروسرخ می باشند که به صورت بی‌سیم با تلویزیون ارتباط برقرار می‌کند.زمانی که تصویری برروی صفحه نمایش ایجاد می‌شود، هر لنز این عینک تصویر مشابهی را ایجاد می‌کنند با این تفاوت که در نمایش تصاویر برای هر چشم تاثیر وجود دارد.

در حقیقت هر کدام از لنزها بین حالت شفاف و غیر شفاف تغییر حالت می‌دهند. زمانی که تصویر لنز چپ برروی صفحه نمایش داده می‌شود، لنز راست تاریک می‌شود و برعکس. این تغییر با سرعتی بالا رخ می‌دهد که چشم انسان قدرت تشخیص آن را ندارد.

این فن‌ آوری‌ ها سال‌ هاست که توسط متخصصان طراحی شده‌ اند ولی تنها در چند سال  که علم روز قدرت پیاده سازی و ازمایش آن‌ها برروی تلویزیون‌های ال سی دی  LCD و پلاسما را دارد.

تکنولوژی 3D چیست؟

سه بعدی غیر فعال یا Passive 3D

د تصویر به صورت هم زمان برای چشم راست و چپ ارسال می شود. به  عنوان نمونه، خطوط فرد مربوط به چشم راست و خطوط زوج مربوط به چشم چپ است.

عینک نیز دارای فیلتری است که باعث می شود شما خطوط مربوط به چشم چپ را با همین چشم  و خطوط مربوط به چشم راست را نیز با چشم راست مشاهده کنید. دیدن دو تصویر متفاوت در دو چشم، باعث می شود بیننده تصاویر را به صورت سه بعدی ببیند

عینک های سه بعدی Passive  همان عینک‌ هایی هستند که به محض دیدنشان به یاد تصاویر سه بعدی می‌ افتید. عینک‌ های ساده با دو لنز که رنگ های ان با هم فرق می کند.

این عینک‌ ها از دو رنگ متفاوت برای ایجاد اختلاف بین تصویر ها استفاده می‌کنند که هر چشم می‌بیند.

اکثر عینک‌های Passive از دو رنگ آبی و قرمز استفاده می‌کنند. تلویزیون‌هایی که برای کار با این عینک‌ها طراحی شده‌اند دارای تصاویر نا مشخصی هستند که دارای سایه‌های قرمز و آبی هستند.

در این عینک‌ ها لنز قرمز تمام نورهای قرمز را که از طرف تلویزیون فرستاده می‌شوند، جذب می‌کند.

به این ترتیب تصاویری که از این لنز دیده می‌شوند دارای رنگ قرمز نیستند.

لنز ابی رنگ هم همین کار را انجام می‌دهد.چشمی که پشت لنز قرمز است تنها تصاویر آبی را می‌بیند و چشم دیگر که پشت لنز آبی است تصاویر قرمز را می‌بیند.

در این حالت هر چشم می تواند تنها یک مجموعه تصویر را ببیند به همین دلیل هم مغز به اشتباه می‌ افتد و فکر می‌کند که هر دو چشم تصاویر یکسانی را می‌بینند.

در این حالت محل فوکوس برای هر دو چشم ثابت است ولی گودی که هر چشم به خود می‌گیرد متفاوت است، همین امر باعث به وجود آمدن توهم عمیق بودن تصاویر می‌شود.

امروزه فن‌آوری دیگری به عینک‌های Passive اضافه شده که از لنز‌های پلاریزه‌ استفاده می‌کند.اگر به صفحه نمایشی که از این فن‌آوری استفاده می‌کند نگاه کنید، تصاویر نامفهوم و چند رنگی را می‌بینید.

عینک‌های Passive این فن‌آوری بعضی شعاع‌ های نوری که در جهات خاصی گسیل می‌شوند را فیلتر می‌کند و تنها نورهای پلاریزه از لنز این عینک‌ ها عبور می‌کند.

به همین دلیل هم هر چشم تصاویر خاصی را می‌بیند.عینک‌ های Passive پلاریزه به این دلیل که رنگ تصاویر را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند از طرفداران بیشتری برخوردارند.

البته استفاده از این فن‌آوری بیشتر در سینما رایج است چرا که اگر بخواهید این فن‌آوری را در منزل به کار ببرید، برای هر بار استفاده از این عینک باید یک فیلتر پلاریزه روی صفحه تلویزیون قرار دهید.

تکنولوژی 3D چیست؟

سه بعدی غیر فعال

تلویزیون های سه بعدی Passive 2015امتیازات 3Dامتیازات
LG UF8500
LG UF9500

معایب تلویزیون ها ی سه بعدی

سرگیجه :از انجا که تکنولوژی سه بعدی را خطای دید هم می نامند.اکثر افراد هم بعد از تماشای فیلم های 3 بعدی دچار سر درد یا سر گیجه میشوند که دلیل آن همان همخوانی 2 چشم با یک دیگر است

به این معنی که هر 2 چشم نمیتوانند با هم هماهنگ باشند و دقت خودشونو روی 2 تصویر آبی و قرمز ثابت نگه دارند و به همین دلیل بعد از گذشت چند دقیقه بعضی افردا دشچار سر درد و سر گیجه میشوند

البته بعضی از افراد هم هستند که قدرت همخوانی 2 چشمشان خوب است و حتی بعد از ساعتها هم هیچ مشکلی برایشان پیش نمی آید.

لازم بودن عینک:یکی دیگر از مشکلات تکنولوژی سه بعدی به جزء سر درد و مشکلات دیگه ، لازم بودن عینک است که بعد از گذشت چندین سال از تکنولوژی سه بعدی هنوز برای دیدن فیلم و بازی های 3 بعدی باید عینک داشته باشید.

اما به تازگی شرکت های سازنده روی این گزینه تمرکز کرده اند و تلویزیون های سه بعدی ساخته اند که احتیاج به عینک ندارید ، همچنین شرکت نینتندو هم کنسول دستی 3Ds را معرفی کرده است که میتوانید به وسیله آن به بازی و فیلم های سه بعدی بدون نیاز به عینک بپردازید.

کاهش روشنایی:

سایه اندازی:

نتیجه گیری

اگر  شما واقعا دوست دارید یک تلویزیون سه بعدی بخرید ما به شما پیشنهاد می کنیم یک تلویزیون Passive 3Dرا انتخاب کنیدچون هم قیمت عینک ان ارزانتر می باشد و هم تداخل تصویر کمتر است و تنها عیبی که دارد کیفیت تصویر ان است که نصف کیفیت تصویر Acttive 3D میباشد اما در کل Passive 3D بهتر می باشد

 

تکنولوژی 3D چیست؟

درباره نویسنده