فناوری HD یا High Definition چیست؟

فناوری HD یا High Definition چیست؟

صفحه اصلی

 

High Definition  یا HD چیست؟

 

با پیدایش صفحات نمایش بزرگ و بحث افزایش کیفیت تصاویر روی این صفحات، تولیدکنندگان بزرگ دنیا برآن شدند تا همگام با افزایش سایز صفحه نمایش، کیفیت تصاویر به دست آمده را نیز ارتقا دهند.

 

افزایش سایز تصاویر تنها با درشت کردن پیکسل‌ها

بر اساس استانداردهای کلاسیک چندان موفقیت‌آمیز نبوده و هجوم همه روزه تکنیک‌های ارتباطی بر بستر رسانه‌های دیجیتالی، نیاز به تدوین استانداردهای بین المللی جدیدی را بیشتر آشکار نمود.

جدیدترین استاندارد تدوین شده در این زمینه، استاندارد High Definition یا به اختصار HD است.

واژه High Definition یا به اختصار HD به معنای «کیفیت برتر تصاویر با جزئیات بالا»   می باشد. در اصلHD استانداردی برای نمایش تصاویر متحرک ویدئویی است. با توجه به دوره عمر فناوری، ورود این تکنولوژی جدید به دنیای فناوری به معنی آغاز خروج استانداردهای کلاسیک مانند PAL و NTSC از بازار ویدئو می‌باشد.

 

هر چند که این اتفاق ممکن است در کلیه زمینه‌های موجود به طور همزمان و در کوتاه مدت رخ ندهد اما  قابل پیش‌بینی است که در زمینه پخش تلویزیونی یا نمایش فیلم به زودی شاهد فراگیرشدن استاندارد HD باشیم.

 

تصاویر HD در دو نسخه 720p و 1080p ارائه می‌شوند.

تصاویر با تعداد خطوط افقی 720 را HD Ready و تصاویر با تعداد خط افقی 1080p را Full HD می‌گویند. در سیستم HD از یک طرف با افزایش قدرت تفکیک تصاویر (Resolution) کیفیت تصاویر به نحو چشمگیری افزایش یافت.
فناوری HD یا High Definition چیست؟
از طرف دیگر نسبت تصویر 4:3 (که در استانداردهای PAL و NTSC وجود دارد) نیز به نسبت تصویر 16:9 یا همان Wide تغییر یافته تا با سازگاری هر چه بیشتر با چشم انسان کیفیت نهایی تصاویر بسیار مطلوب‌تر گردد.
همانطور که مشاهده می‌شود استاندارد HD نه تنها تعداد خطوط عموی و افقی بسیار بیشتری را به نمایش می گذارد، بلکه دارای نسبت طول به عرض Wide می باشد.

درباره نویسنده